Hospicjum to też Życie :: Chorzów. Debata
Chorzów. Debata
08.11.2005

22 października w siedzibie Stowarzyszenia odbyła się debata na temat mówienia prawdy w obliczu ciężkiej nieuleczalnej choroby.

Rozesłano zaproszenia do wszystkich wolontariuszy. Rozwieszono plakaty informujące o debacie. Powiadomiono media lokalne. W debacie wzięli udział wolontariusze, studenci Śląskiej Akademii Medycznej, Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego oraz rodziny naszych pacjentów. Razem około 40 osób.

Zagadnienia, które zostały przedstawione podczas debaty:

*,,Czy i jak przekazywać prawdę o nieuleczalnej chorobie” dr Barbara Kopczyńska

*,,Życie ludzkie - życie między niebem a ziemią” mgr Elwira Mikrut *,,Śmierć w życiu człowieka świetle nauki Kościoła” ks. Ryszard Noras.

Wszyscy prelegenci wypowiadali się na temat jak mówić prawdę. Udało się założenie organizatora debaty, aby podkreślić konieczność całościowej opieki dla terminalnie chorych. Zrozumienie tego zawdzięczamy ruchowi hospicyjnemu. Cierpienie dotyczy zawsze całej osobowości: ciała, psychiki i duszy. Lekarz hospicjum Barbara Kopczyńska na wstępie odrzuciła ze swojego tematu pytanie - czy mówić. Problem należy ograniczyć do pytań - Jak mówić? - Ile mówić? - Kiedy mówić?.

Nieujawnienie choremu diagnozy jest równoznaczne z nieproponowaniem niektórych sposobów leczenia, na które pacjent musi wyrazić zgodę, a więc ograniczenie szans. Obowiązujący Kodeks Etyki Lekarskiej art.13,16 potwierdza, że należy mówić prawdę. Jedynie art.17 dopuszcza w bardzo szczególnej sytuacji, gdy mogłoby to znacznie pogorszyć stan chorego nie ujawnić diagnozy. W tym wypadku lekarz powinien umieć się wytłumaczyć.

Natomiast Karta Pracowników Służby Zdrowia opracowana przez Papieską Radę Do Spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia ( WATYKAN 1995) mówi tylko o tym jak przekazywać prawdę.

Praktyka:

• chorego nie wolno oszukiwać
  • przekazywanie prawdy jest procesem(chory jest przewodnikiem w drodze do prawdy) a prawdę należy dawkować według potrzeb i wrażliwości chorego
  • unikanie brutalnej bezmyślnej otwartości

Psycholog hospicjum mgr Elwira Mikrut podkreśliła, że w społeczeństwie permisywnym, gdzie śmierć traktowana jest jako intruz i w atmosferze cywilizacji urody i zdrowia a ukrywaniu braków, chorób, starości i śmierci musimy bardziej uważnie podchodzić do życia. W życiu z jego trudnościami, jego cierpieniami, upadkami powinniśmy aż do końca wykazywać upór przeciwnościom. Tak samo w trudnym momencie (choroba przedstawiona jako inna sytuacja życiowa) utraty zdrowia trzeba przejść przez kolejne etapy:

1) Zauważyć utratę-zastanowić się nad okolicznościami i przyczyną

2) Doświadczyć bólu straty-dostrzec potrzebę przeżycia tego bólu

3) Przystosować się do nowej sytuacji (rzeczywistości)

4) Zakceptować tę sytuację. Uczyć się być w tej sytuacji i uczyć innych wokół nas.

Takie spojrzenie jakby głębsze na siebie pozwoli odkrywać wciąż nowe wartości. .

Kapelan hospicjum ks. Ryszard Noras zastanawiał się, czy człowiek XXI wieku potrafi towarzyszyć w chorobie osoby, którą kocha czy kochał do ostatniej chwili.

Powołał się na słowa św. Pawła ,,Życie zmienia się ale się nie kończy, rozpada się tylko dom doczesnej pielgrzymki…” Zwrócił uwagę na duże znaczenie posługi sakramentalnej oraz z doświadczenia stwierdził, że trudniej udzielić duchowego wsparcia osobom niewierzącym. Wierzący mają do pomocy modlitwę.

Przypomniał również, że do przygotowania bliskich do przejścia powołani są wszyscy ochrzczeni.

W miejsce dyskusji wolontariusze hospicjum przekazywali swoje doświadczenia w temacie mówienia prawdy. Każdy z uczestników debaty przekonał się, jak bardzo potrzebni są lekarze-doskonali fachowcy w swojej dziedzinie i jednocześnie mający głęboki szacunek dla życia, wiary i ducha. Lekarze, psycholodzy, kapłani, którym można całkowicie zaufać.

Z upoważnienia Zarządu

Elżbieta Sitek (wolontariusz)