Hospicjum to też Życie :: WIELKOPOLSKA - Deficytowe hospicja pójdą do likwidacji  
mapa
Fundacja Hospicyjna
Lubię Pomagać
Poznaj Partnerów Projekt Więźniowie Forum wolontariatu pomóż nam pomagać forum napisz pożegnanie
1 procent
Umierać po ludzku
WIELKOPOLSKA - Deficytowe hospicja pójdą do likwidacji
05.09.2008

Gdyby Szpital Przemienienia Pańskiego nie dokładał do Hospicjum Palium, ośrodek zniknąłby z mapy Poznania. Z tego powodu już zamknięto paliatywne oddziały przy Wielkopolskim Szpitalu Chorób Płuc i w Wojewódzkim Szpitalu w Koninie. O sytuacji opieki paliatywnej w Wielkopolsce pisze dziennik POLSKA Głos Wielkopolski.

– Niedoszacowanie kosztów opieki paliatywnej trwa od lat, bo fundusz zdrowia nie uwzględnia nowych, kosztownych metod leczniczych – mówi prof. Jacek Łuczak, twórca i dyrektor wzorcowego w skali całego kraju Hospicjum Palium w Poznaniu, które przez cały ten rok prowadziło permanentną wojnę o pieniądze.

Pieniędzy z kontraktu nie starcza na leczenie chorych, których rocznie trafia do hospicjum w Poznaniu ponad 3 tysiące. Lekarstwa, żywienie, sprzątanie i pranie, transport i koszty administracyjne idą w straty szpitala. Kiedyś celem opieki paliatywnej była ulga w cierpieniu. Dzisiaj, tłumaczy prof. J.Łuczak, pacjentów się leczy i przedłuża życie, na przykład stosując kosztowne żywienie pozajelitowe. Jeszcze niedawno chorzy z obrzękiem limfatycznym nie mogli liczyć na taką pomoc, jaką znajdują w poznańskim ośrodku. Pod tym samym adresem powstał pierwszy, i dotąd jedyny w kraju, oddział, gdzie leczy się z doskonałym skutkiem rany przewlekłe i odleżynowe.
 
– Tymczasem NFZ nie robi żadnego rozgraniczenia i nie uznaje specjalistycznych oddziałów, traktując równo wszystkie hospicyjne ośrodki – tłumaczy dr H. Bogusz z Hospicjum Palium.

Dorota Pawlicka

Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl

POLSKA Głos Wielkopolski

 
 
sklepik
sklepik

IQ PL Sp. z o.o.

Pallipedia
POLECAMY
AKCJE
BIBLIOTEKA
dobra nowina
EXTRA
SONDA
Prawda czy nadzieja
Czy pytającemu o swój stan zdrowia umierającemu człowiekowi należy mówić prawdę?
Raczej tak lub zdecydowanie tak. Utrzymywanie chorego w niewiedzy przynosi więcej szkód niż korzyści.
Raczej nie lub zdecydowanie nie. Prawda zabija nadzieję, a ta jest ważniejsza od prawdy.
Zobacz wyniki
Siepomaga
Voices for Hospices
   Krajowy Duszpasterz Hospicjów Fundacja Hospicyjna
zachodnio-pomorskie pomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie wielkopolskie lubuskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląkie małopolskie podkarpackie świętokrzyskie lubelskie Znajdź hospicjum