Hospicjum to też Życie :: WIELKOPOLSKA - Deficytowe hospicja pójdą do likwidacji
WIELKOPOLSKA - Deficytowe hospicja pójdą do likwidacji
05.09.2008

Gdyby Szpital Przemienienia Pańskiego nie dokładał do Hospicjum Palium, ośrodek zniknąłby z mapy Poznania. Z tego powodu już zamknięto paliatywne oddziały przy Wielkopolskim Szpitalu Chorób Płuc i w Wojewódzkim Szpitalu w Koninie. O sytuacji opieki paliatywnej w Wielkopolsce pisze dziennik POLSKA Głos Wielkopolski.

– Niedoszacowanie kosztów opieki paliatywnej trwa od lat, bo fundusz zdrowia nie uwzględnia nowych, kosztownych metod leczniczych – mówi prof. Jacek Łuczak, twórca i dyrektor wzorcowego w skali całego kraju Hospicjum Palium w Poznaniu, które przez cały ten rok prowadziło permanentną wojnę o pieniądze.

Pieniędzy z kontraktu nie starcza na leczenie chorych, których rocznie trafia do hospicjum w Poznaniu ponad 3 tysiące. Lekarstwa, żywienie, sprzątanie i pranie, transport i koszty administracyjne idą w straty szpitala. Kiedyś celem opieki paliatywnej była ulga w cierpieniu. Dzisiaj, tłumaczy prof. J.Łuczak, pacjentów się leczy i przedłuża życie, na przykład stosując kosztowne żywienie pozajelitowe. Jeszcze niedawno chorzy z obrzękiem limfatycznym nie mogli liczyć na taką pomoc, jaką znajdują w poznańskim ośrodku. Pod tym samym adresem powstał pierwszy, i dotąd jedyny w kraju, oddział, gdzie leczy się z doskonałym skutkiem rany przewlekłe i odleżynowe.

– Tymczasem NFZ nie robi żadnego rozgraniczenia i nie uznaje specjalistycznych oddziałów, traktując równo wszystkie hospicyjne ośrodki – tłumaczy dr H. Bogusz z Hospicjum Palium.

Dorota Pawlicka

Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl