Ważne pytania

Zadaj pytanie lub poszukaj odpowiedzi

Wpisy  

#17 Edyta 2018-01-25 11:57
Moja mama ma raka przełyku,jest to guz nieoperacyjny, lekarze chcą mamę wypisać ze szpitala bo zakończyli juz leczenie,proponują mi hospicjum i nie wiem co robić ,czy mówić mamie że przenoszą ją do hospicjum czy do innego szpitala. Bo boje się że jak pozna prawdę to się załamie.
______________________________________________
Opisana przez Panią sytuacja jest skomplikowana. Rozumiem, że obawia się Pani przekazania tak trudnej informacji mamie. Z drugiej strony osoba chorująca ma prawo do informacji o swoim stanie zdrowia. To na lekarzu spoczywa zadanie przekazania informacji o diagnozie i zmianie leczenia. Również lekarz hospicyjny, przejmując opiekę nad chorym, ma obowiązek przekazać informacje o leczeniu, a pacjent podpisuje formularz zgody na pobyt w hospicjum.
Jeśli jednak osoby zobowiązane do przekazania informacji nie wypełnią swojej roli, to chory wcześniej czy później dowiaduje się o swojej sytuacji. Najczęściej niestety przypadkowo. Bywa, że traci wówczas zaufanie do otoczenia, które praktykowało zmowę milczenia. Może mieć żal o utratę cennego czasu, który mógł spożytkować na uregulowanie ważnych spraw. Opieka hospicyjna jest adresowana do chorych u kresu życia, ale nie tylko tych, którym zostało jedynie kilka dni. Chorzy bywają miesiącami pod opieką hospicyjną ciesząc się brakiem bólu, powrotem apetytu czy czerpiąc satysfakcję z rehabilitacji.
Proszę przeszukać zasoby portalu hospicja.pl jakie pozytywne argumenty stoją za leczeniem paliatywnym. Ważne jest także zapoznanie się z zasadami przekazywania trudnych informacji oraz z podstawami komunikacji terapeutycznej.
Nie wolno chorym odbierać nadziei. Zatem przekazując informację o przejściu do hospicjum trzeba wskazać możliwości i korzyści z tej opieki.
#16 beata 2018-01-25 10:47
Witam, moja znajoma, 71 lat, jest po udarze. Jest już w domu, opiekuje się nia maż. Niestety muszą czekać do końca lutego na pielęgniarkę z NFZ. Z trudem opłaca maż panią, aby wyjść chociaż na godzinę z domu (koszt 1-2 godz tej pani 50zł). Moje pytanie gdzie udać się, aby jakiś wolontariusz, ktokolwiek, mógł tym ludziom pomoc bezinteresownie na chwile obecna? Piekary Śląskie.
_____________________________________________
W opisanej sytuacji najlepiej skontaktować się z pracownikiem socjalnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w rejonie, gdzie mieszka osoba chora. Można zgłosić tam potrzebę usług opiekuńczych, częściowo opłacanych przez ośrodek, można również poprosić pracownika socjalnego o zgłoszenie do Centrum Wolontariatu.
Pracownik socjalny jest osobą najbardziej kompetentną, aby pomóc w takiej sytuacji.
#15 Barbara 2018-01-10 22:12
Mój brat po operacji mózgu w wyniku wypadku m-c temu i lekarze twierdzą, że jest za mało aktywny i proponują hospicjum
Jak wygląda taka opieka i jakie są rokowania zdrowienia?
Dziękuję za uwagę
______________________________________________
Do hospicjum przyjmowani są pacjenci w terminalnej fazie choroby nowotworowej po zakończonym leczeniu onkologicznym.
Niestety pacjenci po wypadkach nie kwalifikują się do opieki hospicyjnej, jeśli nie chorują na schorzenia nowotworowe.
Najlepiej, aby poszukała Pani placówek rehabilitacyjnych.
#14 Ewa 2017-11-22 09:40
Choroba Alzheimera w podeszłym wieku - jak rozpoznać? Czym się różni od zwykłego otępienia, czy konieczna jest diagnoza lekarza (jakiego?). Czy są jakieś leki wspomagające?
Artykuły, które czytałam w necie są mało wyczerpujące, nie trafiłam też na żadną grupę wsparcia...
___________________________________________
Otępienie to choroba mózgu, zwykle o charakterze przewlekłym lub postępującym, w którym zaburzone są wyższe funkcje poznawcze (myślenie, pamięć, orientacja, rozumienie, zdolności uczenia się, liczenia i krytycznej oceny). Istnieje wiele chorób odpowiedzialnych za rozwój otępienia. Choroba Alzheimera jest jego najczęstszą przyczyną w Polsce. W jej przypadku dochodzi do uszkodzenia komórek nerwowych i zaniku komunikacji między nimi na skutek odkładania się patologicznych białek: hiperfosforylowanego białka tau oraz beta-amyloidu. Jednym z najbardziej uszkodzonych obszarów jest hipokamp – ośrodek w mózgu odpowiedzialny za pamięć, dlatego też jej zanik jest najbardziej widocznym objawem. Pewne rozpoznanie tej choroby nie jest możliwe za życia. Ustalenie prawdopodobnego jej rozpoznania opiera się na spełnieniu kryteriów zawartych w klasyfikacjach: ICD-10, DSM-IV lub NIA-AA. Zwykle zajmują się tym lekarze: psychiatrzy, neurolodzy, geriatrzy i psycholodzy. Diagnostykę rozpoczyna się zwykle od testów przesiewowych takich jak Mini–Mental State Examination, test rysowania zegara lub Montrealska skala oceny funkcji poznawczych. Po stwierdzeniu nieprawidłowości, kieruje się chorego na badania dodatkowe i pogłębione badanie neuropsychologiczne. Postawienie diagnozy nie jest możliwe na jednej wizycie. Zwykle okres obserwacji trwa kilka miesięcy. Mimo wieloletnich badań żaden z dostępnych leków nie leczy otępienia. Dostępne preparaty zarejestrowane w terapii, takie jak: memantyna, donepezil i rywastygmina mogą jedynie w niewielkim stopniu ograniczać postęp choroby i kontrolować objawy towarzyszące. Spowolnienie postępu choroby można również osiągnąć przy pomocy ćwiczeń umysłowych, aktywności fizycznej i zdrowej diety, czyli generalnie zdrowego stylu życia.
W Polsce istnieje wiele organizacji zajmujących się pomocą chorym i ich bliskim. Aby uzyskać więcej informacji proponuję zajrzeć na stronę www.alzheimer-porozumienie.org/
#13 Janina 2017-10-20 20:50
Sama jestem chora na nowotwór kości i chodzę o kulach a już w poniedziałek wypisują męża ze szpitala. Mąż nie chodzi, ledwo mówi, zasadniczo pacjent ma już odleżyny. Fizycznie nie jestem w stanie mu pomóc w cierpieniu i potrzebach fizjologicznych. Nie wiem na jaką mogę liczyć pomoc i oprócz lekarza pierwszego kontaktu, do kogo się zgłosić. Dziękuję z góry za szybką odpowiedź. Pozdrawiam Janka.
_______________________________________________
Jeśli Pani mąż nie ma choroby nowotworowej, to może Pani ubiegać się o pomocy pielęgniarskiej opieki długoterminowej. Pielęgniarka przychodzi do domu tak często jak jest to potrzebne i zajmuje się np. leczeniem odleżyn. Może Pani również skorzystać z pomocy opiekunki za pośrednictwem ośrodka pomocy społecznej w miejscu państwa zamieszkania. Jeśli zdecyduje się Pani na pomoc instytucjonalną to należy złożyć dokumenty do Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego. Jeśli natomiast Pani mąż również choruje na nowotwór to może Pani zgłosić go do opieki domowej lub stacjonarnej w hospicjum.
#12 Irena 2017-08-19 16:25
Moja mama ma 90 lat, jest po udarze mózgu nie ma renty ani emerytury tylko dodatek dla osób represjonowanych w wysokości 628 zł co kwartał. Ja jeszcze pracuję. Czy jest jakaś możliwość aby mamę umieścić w hospicjum do tej pory jak przejdę na emeryturę? Proszę o odpowiedź, Białystok
____________________________________________
Hospicja przyjmują do opieki osoby ubezpieczone, w terminalnej fazie choroby nowotworowej, więc jeśli Pani Mama ma odprowadzaną składkę zdrowotną i chorobę nowotworową to oczywiście może Pani zgłosić ją do opieki hospicyjnej.
#11 Lukasz Janasz 2017-08-09 13:15
Dzień Dobry,
Moja babcia trafiła do szpitala w Garwolinie. Ma guza na mózgu i ma 84 lata. Babcia potrzebuje specjalistyczna opiekę i chciałbym żeby babcia leżała w domu bo szpital i tak wypisuje. Szpital radzi dać babcie do Hospicjum. Moje pytanie jest takie:

Czy można załatwić pielęgniarkę do domu parę dni w tygodniu. Czytałem na internecie, że podlega pielęgniarka dla pacjenta. Bardzo dziękuję za odpowiedz i za radę.
____________________________________________
Oczywiście, jeśli tam gdzie mieszka Pana Babcia działa hospicjum domowe to może Pan zgłosić ją do tego hospicjum, a wtedy będzie przychodzić lekarz i pielęgniarka do domu. Jeśli będzie Pan miał problem ze znalezieniem hospicjum to proszę zadzwonić do oddziału miejscowego NFZ-u podadzą Panu namiary na hospicjum.
#10 Agata 2017-07-05 19:02
Witam moja mama jest po amputacji palców u stopy jest rownież osobą otyła(cukrzyca) i niedługo będzie miała niestety amputowaną nogę.Nie potrafimy podnieść mamy żeby doprowadzić ją do łazienki lub chociaż zmienić pampersa.Gdzie możemy się zgłosić po pomoc?
#9 Sandra 2017-06-30 21:39
Mam chorego ojca alkoholika który już drugi raz w ciągu dwóch lat trafił do szpitala teraz właśnie okazało się ze znowu nie chodzi musi mieć pampersy itd . Osoba która nie da sobie sama rady. Ja mam trójkę dzieci jestem osobą pracującą i nie wiem co mam zrobić gdzie mam szukać pomocy . Pomocy. ..
____________________________________________
Ponieważ podała Pani za mało szczegółów dotyczących sytuacji Ojca, trudno konkretnie wskazać, gdzie może udać się Pani po pomoc. W zależności od tego na co choruje Ojciec ma Pani możliwość skorzystania z pomocy różnych placówek, jednak warunek jest jeden - nie można tam spożywać alkoholu. Jeśli przebywa obecnie w szpitalu warto skorzystać z pomocy pracownika socjalnego tam pracującego, zazwyczaj ma on możliwość skierowania pacjenta np. do zakładu leczniczo-opiekuńcze go. Jeśli Pani Ojciec zostanie wypisany do domu można skorzystać z usług opiekuńczych za pośrednictwem ośrodka pomocy społecznej. Kolejny warunek: Ojciec musi wyraźić na to wszystko zgodę.
#8 stanislaw 2017-06-09 09:03
witam, mam pytanie. Otóż mój szwagier nieuleczalnie chory został umieszczony w placówce gdzie musi płacić 3000zl za pobyt i wszystkie leki pampersy itd. Jest to koszt bardzo wysoki na który go nie stać ani jego rodziny. Płacił cale życie na ubezpieczenie i taka go spotkała nagroda na starość. Czy taki przypadek jest zgodny z prawem,czy nie można załatwić tego inaczej. Proszę o pomoc w tej sprawie.
__________________________________________
Dzień dobry. Z tego co Pan pisze wnioskuję, że szwagier Pana został umieszczony w prywatnej placówce. W państwowych placówkach pobierana jest opłata ze świadczenia emerytalnego w wysokości 70% tego świadczenia. Możecie Państwo złożyć wniosek o umieszczenia pacjenta w placówce państwowej.