KRS: 0000201002 – 1% dla Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza

Raport Narodowej Izby Kontroli opublikowany w 2019 r. wskazuje, że mimo wzrostu nakładów na opiekę hospicyjną  nadal brakuje środków na prowadzenie tej działalności. WHO przestrzega zarazem przed drastycznym wzrostem zachorowań na raka. Finansowanie związane z opieką onkologiczną jest wciąż niewystarczające. Nie ulega wątpliwości, że potrzebne są wspólne wysiłki osób indywidualnych i instytucji, które umożliwią niesienie pomocy chorym, osobom u kresu życia oraz ich opiekunom.

Opieka w hospicjum

Opieka hospicyjna ma za zadanie nie tylko troskę o pacjenta, niesienie mu ulgi  w wielowymiarowym cierpieniu, ale także wsparcie jego rodziny, najbliższych, którzy sprawują rolę opiekunów rodzinnych. Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC działa w Gdańsku już ponad 35 lat. Obecnie swoją pomoc oferuje także w ramach Domowego Hospicjum dla Dzieci oraz Poradni Medycyny Paliatywnej. Hospicjum działa przy Fundacji Hospicyjnej, która prowadzi także filię Akademii Walki z Rakiem, Fundusz Dzieci Osieroconych „Tumbo Pomaga”, szereg działań edukacyjnych i wydawniczych. W 2019 r. ze wszystkich form pomocy Fundacji skorzystało ponad 3000 osób. W 2020 r. Fundacja Hospicyjna rozpoczęła także zbiórkę środków na budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej.

Niewystarczające finansowanie NFZ

Szerokie spektrum działań Fundacji nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie darczyńców. Hospicjum Dutkiewicza jest wprawdzie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (w 2019 r. NFZ przekazało na ten cel 7 mln. 250 zł), jednak środki te nie pozwalają na zapewnienie chorym pomocy na odpowiednim poziomie. Holistyczna opieka hospicyjna to wsparcie całego zespołu profesjonalistów: lekarzy, pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych, wolontariuszy. Jedynie dzięki dodatkowym środkom Hospicjum może przyjmować większą liczbę pacjentów niż przewiduje to kontrakt z NFZ i gwarantować im m.in. więcej wizyt lekarskich i pielęgniarskich, więcej zajęć rehabilitacyjnych, dostęp do nowoczesnego sprzętu.

KRS 0000 201 002

W okresie rozliczeń PIT podatnicy mogą przekazać 1% swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Fundacja Hospicyjna posiada odpowiedni wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym, pod nr 0000 201 002. Numer KRS Fundacji należy wprowadzić przy składaniu deklaracji podatkowej np. w programie Twój e-PIT lub programie udostępnionym przez Fundację. Rozlicz się on-line

#ZnajdźSwójPowód przekaż nam swój 1 procent podatku i pomóż nam pomagać.  O swojej motywacji opowiedz znajomym, np. na facebookutwitterze lub na instagramie. Dziękujemy!

Inne formy wsparcia

Fundacja zachęca również do stałego przekazywania darowizn, które pozwalają zapewnić stabilną opiekę podopiecznym Hospicjum, wsparcie psychologiczne dla dzieci osieroconych oraz rozwój wielu inicjatyw edukacyjnych i opiekuńczych. Przekaż darowiznę on-line
Każdy może również zorganizować zbiórkę podczas swojej uroczystości (urodzin, ślubu i innych). Po specjalną skarbonkę można zgłosić się do Centrum Wolontariatu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zainteresowani darczyńcy mogą także zaoferować nieodpłatną usługę. Wystarczy skontaktować się z Fundacją i zgłosić gotowość do pomocy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Coraz częstszą formą wsparcia jest również wolontariat pracowniczy.