Klauzula INFORMACYJNA
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Hospicyjna, z siedzibą w Gdańsku, przy ul. Chodowieckiego 10;
2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu nawiązania kontaktu na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu Administratora;
4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa oraz podmioty będące zaangażowane w kontakt;
5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat;
6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania;
7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego;
8) podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niepodanie danych może skutkować niemożliwością nawiązania kontaktu.

Zadaj pytanie lub poszukaj odpowiedzi.

Komentarze  

#99 Ewelina 2020-05-20 14:24
Dzień dobry,
Tata jest po wycięciu nerki, ma przerzuty na wątrobę oraz płuca. Właśnie zostało wdrożone leczenie tabletkami oraz zalecenie hospicjum domowe. Pani z hospicjum powiedziała że musi mieć wykonany test na koronowirusa. Czy pacjent onkologiczny musi zrobić badanie we własnym zakresie?
_____________________________________
Dzień dobry,
warto skontaktować się z właściwą na miejsce zamieszkania stacją sanitarno-epidemiolo giczną z prośbą o wykonanie takiego testu jako wymóg przyjęcia do hospicjum domowego. Sanepid może zlecić takie badanie w systemie drive thru, a jeśli stan pacjenta na to nie pozwala, poprzez skierowanie na badanie w domu. Badanie będzie wtedy finansowane przez NFZ i pacjent nie poniesie jego kosztów. Jeśli chory przebywa w szpitalu, trzeba zapytać lekarza prowadzącego czy jest możliwość wykonania testu na Covid-19 przed wypisem.
Cytować
#98 Joanna 2020-05-20 12:50
Dzień Dobry.Moja mama ma 77lat jest po drugim udarze.Podłączona jest pod respirator.Chciałam zająć się mamą w domu jest to niemożliwe ponieważ nie można jej podłączyć do respiratora domowego. Szukam hospicja w okolicy Wodzisławia Śl.Proszę o pomoc.
________________________________________
Dzień dobry,
można zapytać w Fundacji Donum Caritatis w Wodzisławiu Śl. (tel 32 7232441), Hospicjum Domowym w Rybniku (tel. 781 017 510). Zwykle hospicja nie prowadzą leczenia respiratorem w domu, ale może wskażą miejsce w Pani oklicy. Na terenie całej Polski taką opiekę oferuje np. Zespół Domowego Leczenia Respiratorem z Bydgoszczy: tel. 52 329 00 95
Cytować
#97 Marta 2020-05-16 12:28
Dzień dobry. Chciałam zapytać czy istnieje możliwość umieszczenia w hospicjum chorego na alzheimera. Dziadek ma 80 lat i jest w ostatnim stadium choroby. Jedzenie oraz picie jest już prawie niemożliwe, ponieważ pojawiły się problemy z połykaniem (mimo zagęszczania), poza tym większość czasu dziadek śpi. Od jakiegoś czasu dusi się bardzo zalegającą flegmą, co powoduje coraz częstsze przyjazdy pogotowia. Opieka w domu jest już praktycznie niemożliwa, a przez flegmę dziadek bardzo się męczy. Czy to kwalifikuje go do umieszczenia w hospicjum? Z góry dziękuję za odpowiedź.
____________________________________
Dzień dobry,
Choroba Alzheimera nie wchodzi w skład jednostek chorobowych kwalifikujących do leczenia paliatywnego wskazanych w rozporządzeniu MZ. Natomiast może Pani zgłosić Dziadka do opieki długoterminowej, tj. zakładu opiekuńczo-lecznicze go lub pielęgniarskiej opieki długoterminowej realizowanej w domu (wizyta pielęgniarki w domu 4x w tygodniu refundowana przez NFZ; potrzebne jest skierowanie od lekarza POZ).
Cytować
#96 Angelika 2020-05-14 14:20
Witam, nie żyjąc w Polsce nie wiem jak to działa. Mój dziadek ma nowotwór mózgu, żyje z babcia co ma 68 lat, już nie jest w stanie się nim zajmować. Zaczął chemie, ale jego sytuacja się pogorszyła, czasami ma zaniki pamięci, nie rusza się z łóżka. Chciałam się dowiedzieć czy są jakieś hospicja w Olkuszu albo przy okolicy. Bardzo dziękuje za pomoc!!
______________________________________
Dzień dobry,
w Olkuszu działa Olkuskie Hospicjum Domowe, znajdzie je Pani tutaj: https://www.hospicja.pl/szukam-hospicjum/malopolskie Chory musi mieć skierowanie do hospicjum od lekarza.
Cytować
#95 Dorota 2020-05-11 11:16
Witam,
mój tata był zgłoszony do hospicjum od ponad miesiąca, jak nie dwóch. W okresie chemioterapii i wizyt w szpitalu nikt nie pojawił się by zbadać tatę czy sprawdzić jego zapotrzebowanie. Non stop dzwoniliśmy z prośbą o wizytę zwłaszcza po odmówieniu kolejnej dawki chemii i poleceniu zbijania bólu z hospicjum... Po tygodniu tata zmarł w cierpieniu. Nie chcę by hospicjum brało jakieś świadczenie za to, że nie zrobili nic. Można to gdzieś zgłosić?
___________________________________
Pani Doroto, aby ocenić sytuację potrzebuje Pani informacji, jakie były ustalenia do co przejęcia opieki przez hospicjum po wypisaniu Pani Taty ze szpitala, pod czyją opieką był Pani Tata. Z reguły świadczenie za opiekę otrzymuje jeden świadczeniodawca, możliwe, że jeśli Tata był pod opiekę szpitala, to jest to szpital.
Cytować
#94 Monika 2020-05-05 18:08
Dzień dobry chciałam się dowiedzieć i za razem doradzić dowiedziałam się ze moja mama ma raka płuc z przerzutami lekarze zbytnio nic nie mówią bije się z myślami gdyż chce wziąć mamę do domu ale tato odradza twierdząc że nie damy sobie rady z opieką; czy jest podstawa aby mamusia była w hospicjum i czy mogę do niej przyjeżdżać aby z nią być
______________________________________
Dzień dobry,
o przyjęciu do hospicjum decyduje lekarz danej jednostki na podstawie rozpoznania (Pani Mama ma raka płuc z przerzutami, więc to kryterium jest spełnione) i objawów klinicznych (np. duszność, ból, postępujące wyniszczenie). Może on zakwalifikować Pani Mamę do hospicjum stacjonarnego lub domowego (jeśli jest taka możliwość, tzn. takie formy opieki są realizowane w Państwa miejscu zamieszkania). Proszę pamiętać, że obecnie ze względu na sytuację epidemiologiczną opieka ta przebiega inaczej niż zwykle. W większości hospicjów stacjonarnych odwiedziny u chorych zostały wstrzymane, natomiast w opiece domowej zalecane jest ograniczenie wizyt zespołu na rzecz konsultacji telefonicznych.
Cytować
#93 Marzena 2020-03-25 18:38
Mama ma skierowanie na oddział opieki paliatywnej: nowotwór złośliwy wątroby i przewodów żółciowych; przewlekłe bóle brzucha bez reakcji na leki przeciwbólowe itd. Nie chcą jej przyjąć nigdzie ze względu na zamknięte oddziały. Leży w domu i cierpi z powodów bólu, nudności, wymioty, nie przyjmuje pokarmu. Co możemy w danej chwili zrobić. Jak postąpić żeby przyjęli ją na oddział.
_____________________________________
Proszę spróbować dowiedzieć się (np. w oddziale NFZ) czy jest w pobliżu hospicjum stacjonarne (tzn. takie, które działa jako samodzielna jednostka, nie w ramach szpitala) i tam zapytać o możliwość przyjęcia Pani Mamy. Niektóre hospicja, mimo sytuacji, przyjmują chorych. Mamy nadzieję, że takie jest w okolicy.
Cytować
#92 Mateusz 2020-03-11 13:43
Witam... Mama jest po wylewie, szpital stwierdził że rehabilitacja nic nie da i chce wypisać mamę. Nie mam warunków żeby zajmować się nią w domu, więc załatwiłem ośrodek, po wypisaniu mamę karetka mieli do niego zawieść, ale z powodu koronawirusa ośrodek nie może przyjmować pacjentów, a szpital nie chce jej dłużej trzymać. Co zrobić w tej sytuacji?
______________________________________
Sytuacja jest dynamiczna i wiemy, że zarówno w szpitalach, jak i placówkach opiekuńczych trwają spotkania, by wypracować rozwiązania. Jeśli pana mama nadal przebywa w szpitalu, można poprosić o przeprowadzenie testu na obecność koronawirusa. Jeśli wynik okaże się negatywny, otrzyma pan zaświadczenie, dzięki któremu ośrodek nie powinien robić trudności.
Cytować
#91 Aleksandra 2020-03-05 17:19
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie informowania rodziny pacjenta. Czy rodzinie pacjenta mówi się więcej niż pacjentowi?
______________________________________
Dzień dobry, dorosła osoba – pacjent, posiadający zdolność rozumienia i przekazywania informacji, ma prawo do informacji o swoim stanie zdrowia, diagnozy czy przebiegu leczenia. Nie ma jednak obowiązku znać tych informacji. Może zrezygnować z przysługującego mu prawa do udzielania informacji o stanie zdrowia, określając z jakich konkretnie informacji rezygnuje (czy z wszystkich, czy tylko niektórych). Lekarz może udzielić informacji innym osobom wyłącznie za zgodą pacjenta. Jeśli pacjent jest niepełnoletni, nieprzytomny lub niezdolny do rozumienia informacji, lekarz udzieli informacji o stanie zdrowia osobom bliskim, bez uzyskania od pacjenta wyraźnej zgody.
Cytować
#90 Marta 2020-02-22 16:01
Dzień dobry,
Chciałabym dowiedzieć się czy można starać się o przyjęcie pacjenta jednocześnie do dwóch hospicjów stacjonarnych? Czy tylko do jednego? Ewentualnie jaka jest podstawa. Będę wdzięczna za informację.
______________________________________
Chory lub jego rodzina mogą kontaktować się z różnymi hospicjami w celu ustalenia przybliżonego czasu oczekiwania, natomiast formalnie zapisać się do kolejki oczekujących mogą tylko do jednej placówki - zgodnie z art. 20 ust. 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wyjątkiem może być posiadanie dwóch ważnych skierowań do opieki paliatywnej. Wówczas możliwe, że udałoby się zapisać do dwóch kolejek.
Cytować